OBOWIĄZEK MELDUNKOWY OBYWATELI POLSKICH - ZGŁOSZENIE WYJAZDU POZA GRANICĘ RZCZYPOSPOLITEJ POLSKI ORAZ ZGŁOSZENIE POWROTU Z WYJAZDU
OBOWIĄZEK MELDUNKOWY OBYWATELI POLSKICH -
ZGŁOSZENIE WYJAZDU POZA GRANICĘ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKI
ORAZ ZGŁOSZENIE POWROTU Z WYJAZDU
Wymagane dokumenty:
1) wazny dowód osobisty lub paszport– do wglądu,
2) wypełniony formularz:
- zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej :
- zgłoszenie powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej trwającego dłużej niż 6 miesięcy.
Opłaty:
Nie podlega opłacie skarbowej.
Miejsce złożenia dokumentów:
Urząd Gminy Białogard, ul Wileńska 8,
pokój nr 8, telefon 94 312 44 02,
godziny pracy 800-1400
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Załatwienie sprawy meldunkowej następuje bezzwłocznie, po okazaniu wszystkich wymaganych dokumentów i po złożeniu poprawnie wypełnionego formularza meldunkowego.
Druki do pobrania:
zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej :
Obowiązek informacyjny
Treść informacji o przetwarzaniu danych osobowych została zamieszczona w załączniku - Klauzula Informacyjna
Tryb odwoławczy:
Organem odwoławczym jest Wojewoda Zachodniopomorski w Szczecinie, za pośrednictwem Wójta Gminy Białogard w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
UWAGI :
- Czynność zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej można dokonać osobiście albo w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
- Obowiązku meldunkowego można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art. 33 §2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego , po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
- Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2025 r. poz. 274.).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz.572),
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 2411 ze zm.).