Informacja o kontroli
KONTROLA INDYWIDULNYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA
Mając na uwadze zapisy art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska (Dz.U.2024 poz.54 tj.) oraz uchwały antysmogowej nr XXX/540/18 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 26 września 2018r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa zachodniopomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Z 2018 r., poz. 4984), upoważnienie przez Wójta Gminy Białogard pracownicy Urzędu rozpoczynają kontrolę domowych pieców i kotłów.
Kontrolowana osoba fizyczna obowiązana jest umożliwić przeprowadzenie kontroli bez wcześniejszego powiadomienia. Kontrole przeprowadzane będą w godzinach od 6 do 22.
Utrudnianie kontroli lub niewpuszczenie na teren własnej posesji pracowników Urzędu grozi zastosowaniem art. 225§1 Kodeksu karnego: „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wszelkie czynności kontrolne wykonywane będą w obecności właściciela nieruchomości lub dorosłego domownika. Kontroli poddane zostaną wszystkie źródła ogrzewania w budynku, barwa dymu, skład opału, jakość paliwa (świadectwo jakości paliwa) oraz ocena wizualna. Podczas kontroli upoważnienie pracownicy mogą sporządzać dokumentację fotograficzną. Z czynności kontrolnych będzie sporządzony protokół. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, właściciel budynku zostanie zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości i powtórnie skontrolowany.
Oprócz czynności kontrolnych pracownicy Urzędu będą informować o konieczności wymiany starych, pozaklasowych, pieców na nowocześniejsze urządzenia grzewcze oraz o możliwości uzyskania dofinansowania do tego rodzaju inwestycji.
Wprowadzenie uchwały antysmogowej dla województwa zachodniopomorskiego powoduje, iż: docelowo na terenie województwa od 1 maja 2019 r. zakazane będzie stosowanie paliw stałych tj.:
paliwa niesortowane w rozumieniu ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2018 r. poz. 427 t.j. ze zm.);
muły i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem;
węgla brunatnego;
paliwa niespełniające wymagań jakościowych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 3a ust. 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (Dz. U. z 2018 r. poz. 427 t.j. ze zm.).
Docelowo na terenie województwa zachodniopomorskiego dopuszczone będzie eksploatowanie instalacji na paliwo stałe spełniające minimalny standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości sprawności cieplnej oraz granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012.
Przyjęta przez Sejmik Województwa uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany kotłów:
- do 1 stycznia 2024 r. wymienić należy kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych (kotły bezklasowe tzw. kopciuchy i kotły poniżej klasy 3)
- do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy kotły poniżej klasy 5.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego dopuszczone będzie eksploatowanie ogrzewaczy pomieszczeń (kominki, kozy, piece kaflowe itp.) spełniających minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń określone w ust. 1 i 2 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.
Wymiana lub dostosowanie ogrzewaczy niespełniających powyższych wymogów musi nastąpić do 1 stycznia 2028 r.
Informacja dotyczaca kontroli źródeł ogrzewania
Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022r.,poz. 1692 z późn. zm.) Wójt Gminy Białogard informuje o przeprowadzaniu przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie okresowej kontroli źródeł ogrzewania, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2022r.,poz.2057). Na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.
Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Oznacza to, że każdy kto posiada i zgłosił piec do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z ww. rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów ( Dz.U.poz.719 z późn.zm.).
Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła.