OSOBY FIZYCZNE
PODATEK ROLNY OD OSÓB FIZYCZNYCH
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 ze zm.)
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności, gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi:
1. dla gruntów gospodarstw rolnych (obszar gruntów o powierzchni przekraczającej 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy) – liczba ha przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego,
2. dla pozostałych gruntów (obszar poniżej 1 ha) – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.
Podatek rolny za rok podatkowy wynosi:
- od 1 ha przeliczeniowego gruntów wymienionych w pkt. 1 równowartość pieniężną 2.5 q żyta,
- od 1 ha gruntów wymienionych w pkt. 2 – równowartość pieniężną 5 q żyta,
obliczoną według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość podatku, a w szczególności nastąpiła zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
Wymagane dokumenty:
1.W terminie 14 dni od powstania albo wygaśnięcia obowiązku podatkowego lub zmian mających wpływ na wysokość podatku - osoby fizyczne będące właścicielami, posiadaczami, wieczystymi użytkownikami (z wyłączeniem osób wymienionych w pkt 2) obowiązane są złożyć INFORMACJĘ O GRUNTACH IR -1 wg wzoru ustalonego przez Radę Gminy Białogard oraz wniosek o udzielenie zwolnienia z podatku rolnego (o ile przysługuje - patrz - ZWOLNIENIA I ULGI)
2. Jeżeli grunty stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek, nieposiadających osobowości prawnej - osoby fizyczne składają DEKLARACJĘ NA PODATEK ROLNY oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.
W formularzu IR -1 należy podać dane dotyczące gruntów podlegających opodatkowaniu i gruntów zwolnionych od podatku rolnego. W przypadku konieczności dokonania korekty informacji z uwagi na wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub wystąpienie zmian mających wpływ na wysokość podatku do formularza IR -1 należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyny korekty.
Miejsce złożenia dokumentów:
1.Sekretariat Urzędu Gminy- pokój nr 16,
2.Punkt Obsługi Interesanta – hol budynku.
Termin i sposób załatwienia sprawy:
W terminie 1 miesiąca od dnia złożenia formularza informacji IR -1 wydawana jest decyzja w sprawie ustalenia lub zmiany wymiaru podatku rolnego uwzględniająca przysługujące zwolnienia i ulgi. W tym samym terminie wydawana jest decyzja w sprawie ulg, umorzeń, rozłożenia na raty, odroczenia terminu płatności podatku i zaległości podatkowych.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Wójta Gminy Białogard, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy Białogard - pokój nr 16.
Jednostka odpowiedzialna:
Inspektor ds. wymiaru podatków i opłat, pokój nr 12, telefon 94 311 01 97.
TERMINY PŁATNOŚCI PODATKU ROLNEGO -WYMIENIONE W DECYZJI PODATKOWEJ:
I rata - do 15 marca każdego roku,
II rata - do 15 maja każdego roku,
III rata - do 15 września każdego roku,
IV rata - do 15 listopada każdego roku.
WPŁAT PODATKÓW MOŻNA DOKONYWAĆ:
-NA INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE PODATNIKA,
- U INKASENTÓW ( SOŁTYSÓW),
-NA RACHUNEK URZĘDU GMINY BIAŁOGARD
Bank Spółdzielczy Oddział w Białogardzie Nr : 35 8562 0007 0000 0677 2000 0030
UWAGI:
A. Zwolnienia i ulgi stosowane na wniosek podatnika.
1. Zwalnia się od podatku rolnego na okres 5 lat grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha, będące przedmiotem: prawa własności, prawa użytkowania wieczystego, umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste oraz grunty wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.
Po upływie okresu 5 letniego zwolnienia podatnik może złożyć wniosek o udzielenie - 75% i 50 % ulgi w podatku rolny.
Zwolnień i ulg z tytułu nabycia gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w drodze umowy sprzedaży nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie.
Za trwale zagospodarowanie uważa się objęcie gruntów w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.
2. Zwalnia się od podatku rolnego grunty:
- orne, łąki i pastwiska objęte melioracją- w roku, w którym uprawy zostały zniszczone w skutek robót drenarskich,
- gospodarstw rolnych powstałe z zagospodarowania nieużytków na okres - 5 lat,
- gospodarstw rolnych otrzymane w drodze scalenia lub wymiany na 1 rok,
- gospodarstw, rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej, z tym, że zwolnienie może dotyczyć nie więcej niż 20 % powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, lecz
nie więcej niż 10 ha - na okres nie dłuższy niż 3 lata.
3. Ulga inwestycyjna - w przypadku modernizacji lub budowy budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. Ulga wynosi maksymalnie 25% poniesionych nakładów i nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat lub do wyczerpania limitu.
4. Żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe przysługuje ulga w wysokości:
- 60% - jeżeli jest właścicielem gospodarstwa rolnego,
- 40% -jeżeli bezpośrednio przed powołaniem do służby pracował w gospodarstwie rolnym i nie osiągał przychodów z innych źródeł.
B. Zwolnienia ustawowe - stosowane z urzędu:
- użytki rolne klasy V , VI ,VI z,
- grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych,
- użytki ekologiczne,
- grunty zajęte przez zbiorniki wody służące do zaopatrzenia ludności w wodę.
Po upływie terminu płatności raty podatku wystawia się upomnienie. Zaległość winna być uregulowana w terminie 7 dni W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do Urzędu Skarbowego, (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika) celem podjęcia czynności egzekucyjnych.
C. Na podstawie art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.) na wniosek podatnika uzasadniony "ważnym interesem podatnika" lub "ważnym interesem publicznym" organ podatkowy może:
- odroczyć termin płatności podatku (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
- rozłożyć płatność podatku na raty (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
- rozłożyć zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę na raty,
- odroczyć zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę,
- umorzyć zaległość podatkową z tytułu podatku rolnego (wniosek należy złożyć po upływie terminu płatności).
1. IR 1- INFORMACJA NA PODATEK ROLNY NA ROK 2024
4.ZIR 3- ZAŁĄCZNIK DO INFORMACJI NA PODATEK ROLNY-DANE POZOSTAŁYCH PODATNIKÓW