OSOBY PRAWNE
PODATEK ROLNY OD OSÓB PRAWNYCH
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 ze zm.)
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów budynków, jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku, wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokości podatku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie.
Wymagane dokumenty:
Osoby prawne, jednostki organizacyjne, spółki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne ANR i Lasów Państwowych będące właścicielami, posiadaczami, użytkownikami wieczystymi gruntów obowiązane są:
- składać w terminie do dnia 15 stycznia organowi podatkowemu DEKLARACJE NA PODATEK ROLNY DR-1, na dany rok podatkowy, na formularzu według wzoru ustalonego przez Radę Gminy Białogard, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowe
- korygować DEKLARACJĘ DR-1 w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmian mających wpływ na wysokość podatku rolnego. Do deklaracji należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.
Miejsce złożenia dokumentów:
1.Sekretariat Urzędu Gminy- pokój nr 16,
2.Punkt Obsługi Interesanta – hol budynku.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie za pośrednictwem Wójta Gminy Białogard, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy Białogard - pokój nr 16.
Jednostka odpowiedzialna:
Inspektor ds. wymiaru podatków i opłat, pokój nr 12, telefon 94 311 02 36.
WPŁAT MOŻNA DOKONYWAĆ:
- NA INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE PODATNIKA,
- NA RACHUNEK URZĘDU GMINY BIAŁOGARD:
BANK SPÓŁDZIELCZY ODDZIAŁ W BIAŁOGARDZIE Nr : 35 8562 0007 0000 0677 2000 0030
Obliczony w deklaracji podatek należy wpłacać - bez wezwania w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego według zadeklarowanych rat kwartalnych:
I rata - do 15 marca każdego roku,
II rata - do 15 maja każdego roku,
III rata - do 15 września każdego roku,
IV rata - do 15 listopada każdego roku,
UWAGI:
A. W przypadku nie wpłacenia raty podatku w ustawowym terminie wystawia się upomnienie. Zaległość należy uregulować w terminie 7 dni. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do urzędu skarbowego (właściwego ze względu na siedzibę podatnika) celem podjęcia czynności egzekucyjnych.
B. Na podstawie art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.) na wniosek podatnika uzasadniony „ważnym interesem podatnika” lub „ważnym interesem publicznym” organ podatkowy może:
- odroczyć termin płatności podatku (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
- rozłożyć płatność podatku na raty (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,
- umorzyć zaległość podatkową (wniosek należy złożyć po upływie terminu płatności).
Termin i sposób załatwienia sprawy:
W terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku w sprawie ulg o odroczenie płatności, rozłożenie płatności podatku na raty lub umorzenie wydawana jest decyzja.