OSOBY FIZYCZNE I PRAWNE
PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023, poz.70 ze zm.)
Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych, będących właścicielami środków transportowych. Jako właścicieli traktuje się jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany.
Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) od 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony,
- przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton ( z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego),
- autobusy.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany. W przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportu został nabyty. Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został sprzedany, wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
Obowiązek podatkowy powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
Wymagane dokumenty:
1. Właściciele środków transportowych podlegających opodatkowaniu zobowiązani są:
- składać do 15 lutego organowi podatkowemu DEKLARACJĘ NA PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH, DT-1 Z ZAŁĄCZNIKIEM DT-1A na dany rok podatkowy według wzoru ustalonego w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 2025), a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
- korygować DEKLARACJĘ DT-1 w razie zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.
2. Do składanej deklaracji należy załączyć umowę kupna - sprzedaży lub fakturę oraz kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Miejsce złożenia dokumentów:
1. Sekretariat Urzędu Gminy- pokój nr 16,
2. Punkt Obsługi Interesanta – hol budynku.
Jednostka odpowiedzialna:
Inspektor ds. wymiaru podatków i opłat, pokój nr 12, telefon 94 311 02 36.
Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie, za pośrednictwem Wójta Gminy Białogard, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie składa się w Sekretariacie Urzędu Gminy Białogard - pokój nr 16.
Obliczony w deklaracji podatek należy wpłacać bez wezwania :
- NA INDYWIDUALNE KONTO BANKOWE PODATNIKA,
-NA RACHUNEK URZĘDU GMINY BIAŁOGARD:
Bank Spółdzielczy Oddział w Białogardzie Nr: 35 8562 0007 0000 0677 2000 0030.
TERMINY PŁATNOŚCI:
1. podatek płatny jest w 2 równych ratach w terminie do dnia:
- 15 lutego każdego roku,
- 15 września każdego roku,
2. jeżeli obowiązek podatkowy powstał:
1) po dniu 1 lutego, a przed 1 września roku podatkowego podatek za dany rok płatny jest w dwóch równych ratach:
- w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
- do dnia 15 września roku podatkowego - II rata,
2) po dniu 1 września, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku podatkowego, stawki podatku określone w uchwale ulegają obniżeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek podatkowy.
UWAGI:
A. Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ podatkowy, na terenie, którego znajduje się zakłada lub jednostka organizacyjna posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana, jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym.
B. W przypadku nie zrealizowania obowiązku podatkowego w myśl art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2383 ze zm.), organ podatkowy wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
W przypadku nie wpłacenia raty podatku w ustawowym terminie wystawia się upomnienie. Zaległość należy uregulować w terminie 7 dni. W przypadku dalszego uchylania się od zapłaty wystawia się tytuł wykonawczy i przesyła do urzędu skarbowego (właściwego ze względu na siedzibę podatnika) celem podjęcia czynności egzekucyjnych.
C. Na podstawie art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2023 r., poz. 2383 ze zm.), na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych "ważnym interesem podatnika" lub "ważnym interesem publicznym" organ podatkowy może:
- odroczyć termin płatności podatku (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
- rozłożyć płatność podatku na raty (wniosek należy złożyć przed upływem terminu płatności),
- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,
- umorzyć zaległość podatkową (wniosek należy złożyć po upływie terminu płatności).
Termin i sposób załatwienia sprawy:
W terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku o odroczenie płatności, rozłożenie płatności na raty lub umorzenie zaległości podatkowej wydawana jest decyzja.
1. DT 1- DEKLARACJA NA PODATEK OD ŚRODKÓW TRANSPORTOWYCH NA ROK 2024
2.DT 1-A - ZAŁĄCZNIK DO DEKLARACJI - DANE O PRZEDMIOTACH OPODATKOWANIA PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU